Кошничка 0 x

Product

Facetheory Clarifying Cleanser C2 170ml

1.434 ден 1.190 ден

𝗖𝗹𝗮𝗿𝗶𝗳𝘆𝗶𝗻𝗴 𝗖𝗹𝗲𝗮𝗻𝘀𝗲𝗿 𝗖𝟮 е најпопуларниот и најпродаваниот клензер на британскиот бренд 𝗙𝗮𝗰𝗲𝘁𝗵𝗲𝗼𝗿𝘆. 

Тоа е прочистувачки кремаст клензер со три вида на киселини, гликолна киселина, салицилна киселина и млечна киселина, кои помагаат во одзатнување и чистење на порите, одржување на порите, регулирање на создавањето на себум, ексфолирање и измазнување на кожата.

Има моќен троен ефект благодарение на трите вида киселини со ниска pH вредност со што ја подобрува состојбата на мрсната, нечиста кожа и кожа склона кон акни.

Содржи 2% салицилна киселина, за да навлезе длабоко во порите за да ја отстрани заробената нечистотија и да ја намали појавата на комедони.

Формулиран е со 4% гликолна киселина и 1 % млечна киселина за ексфолијација на кожата, отстранување на мртвите клетки и подобрување на текстурата и целокупниот изглед.

КЛУЧНИ СОСТОЈКИ:

  • Гликолната киселина (4%) е алфа хидроксилна киселина која помага во ексфолијација на клетките на кожата со разградување на материјата што ги поврзува.
  • Млечната киселина (1%) исто така е алфа хидроксилна киселина која помага во ексфолијација на кожата со разградување на материјалот што ги поврзува клетките на кожата.
  • Салицилната киселина (2%) е бета хидроксилна киселина. Помага во регенерација на клетките на кожата и ја обновува кожата за да ја направи мека и посветла.
  • Маслото од авокадо лесно се апсорбира и е богато со антиоксиданти и корисни масни киселини.
  • Маслото од сладок бадем е неиспарливо, немиризливо, неиритирачко масло кое се добива од семките од бадеми. Тоа е богат извор на триглицериди и олеинска, линолна и миристинска масна киселини.

Без парабени, силикони, PEG, SLS, SLES и минерални масла. Вегански и без суровост кон животните.

Достапност: Има залиха
Сподели на:

Земја на производство: Велика Британија

Состав: Aqua, Glycolic Acid (4%), Cetyl Alcohol (naturally derived non-drying coconut fatty acid), Glyceryl Stearate (emulsifier), Cocamidopropyl Dimethylamine, Prunus Armeniaca (Apricot) Kernel Oil, Salicylic acid (2%, BHA) , Polyglyceryl-6 Stearate (emulsifier), Sodium Glycolate (salt of glycolic acid), Prunus Amygdalus Dulcis (Sweet Almond) Kernel Oil, Persea Gratissima (Avocado) Oil, Lactic Acid (1% AHA), Sodium Lactate (salt of lactic acid), Sodium Salicylate, Cetyl Hydroxyethylcellulose, Polyglyceryl-6 Behenate (natural emulsifier), Xanthan Gum (vegan rheology modifier). Оваа верзија на производот со нежен миорис содржи: citrus nobilis (mandarin) peel oil (limonene: 0.97%; linalool: 0.01%)

Facetheory Clarifying Cleanser C2 170ml

1.434 ден 1.190 ден