Кошничка 0 x

Product

Benton Aloe Soothing Mask Pack

179 ден 104 ден

Достапност: Има залиха
Сподели на:
Тип: Бренд:
За производот

Aloe Soothing Mask Pack е лист-маска за една употреба која ја смирува, ревитализира и хидрира кожата. Наменета е за сите типови на кожа, а посебно е погодна за тетирање на сува и затегната кожа на која ѝ е потребна хидратација, чувствителна и иритирана кожа, вжештена кожа, кожа со лош баланс на масти и вода, кожа која е чувствителна на штетни хемикалии, кожа на која ѝ е потребен лесен немасен производ.

Ткаенината на оваа маска е потопена во моќен серум каде клучни активни состојки се водата и екстрактот од алое вера, водата од зелен чај, натриумот PCA и натриум хијалуронатот. Екстрактот од алое вера и водата од зелен чај, благодарение на своите антиинфламаторни и хидратантни својства ја смируваат кожата, истовремено пружајќи ѝ ја неопходната влажност. Хидратацијата ја интензивираат натриумот PCA и натриум хиалуронатот, состојки кои ја врзуваат водата и го спречуваат сушето на кожата, со што на кожата и даваат полн, свеж и мазен изглед.

Лист-маските се разликуваат од маските во вид на паста по тоа што се состојат од ткаенина со форма која се прилагодува на лицето и серум богат со хранливи состојки во кој е потопена ткаенината. Тие се поставуваат на лицето и се оставаат 15-20 минути за серумот да делува на кожата на лицето, а по отстранувањето на ткаенината лицето не се мие, туку лесно се тапка за остатокот од серумот да се апсорбира целосно. Со своето дејство ги надминуваат резултатите од употребата на серуми, бидејки ткаенината го спречува брзото испарување на серумот што овозможува тој да се апсорбира подолго време во кожата со што се зголемува неговото дејство.

Во согласност со филозофијата и праксата на самиот бренд, овој производ Ви нуди здрава формула без штетни состојки. Aloe Soothing Mask Pack не содржи парабени, силикони, сулфати, минерални масла, испарлив алкохол, вештачки ароми и бои.

Производот е дерматолошки тестиран.

Употреба

По чистењето, подгответе го лицето со тонер. Отворето го пакувањето и поставете ја маската на лицето поставувајќи ги на соодветно место отворите во ткаенината предвидени за очите, носот и устата. Измазнете ја ткаенината и оставете ја маската да делува на кожата. По 10-20 минути, извадете ја маската, а остатокот од серумот нежно истапкајте го за да се впие во кожата.

За видливи резултати можете да употребувате по три лист-маски неделно, иако не постои ограничување и може да употребувате по една лист маска секој ден. Дококу Вашата кожа нема потеба од интензивно дополнително потхранување, можете да ја освежите со една лист маска неделно или по потреба.

За најдобри резултати Benton препорачува оваа лист-маска да се употребува заедно со останатите производи од Aloe линијата. Производите се употребуваат по следниот редослед: чистење → Aloe BHA Skin Toner → Aloe Soothing Mask Pack → Aloe Propolis Soothing Gel → Aloe Hyaluron Cream.

Активни состојки

• Филтратот од слуз од полжав е познат по своите anti-aging својства. Тој го стимулира формирањето на колаген и еластин, ја штити кожата од слободни радикали, ја смирува иритацијата, помага во обновување на оштетените ткива и на кожата ѝ ја враќа потребната влажност. Помага при третирање на сува кожа, брчки, стрии, акни, старечки дамки, лузни и т.н. Тој содржи хранливи материи како хиалуронска киселина, гликопротеини, протеогликани и пептиди кои се корисни за кожата.

• Пчелиниот отров го стимулира создавањето на колаген со што ја зајакнува структурата на кожата и помага во отстранување на лузните од акни. Отровот ги стимулира мускулите на лицето за природен ефект против стареење со зацврстување на епидермалниот слој на кожата и измазнување на ситните линии и брчките.

• Ниацинамидот исто така познат како витамин Б3 или никотинска киселина е многу ефикасна состојка за обновување на кожата и има повеќе придобивки против стареењето на кожата и хиперпигментацијата. Тој има способност за видливо подобрување на состојбата на кожа со зголемени пори, нерамномерен тен, ситни брчки, уморен изглед и ослабен површински слој.

• EGF (епидермален фактор на раст) или sh-Oligopeptide-1 е пептид кој ја стимулира делбата на епидермалните клетки и го забрзува ритамот на регенерација на кожата со што побрзо се отстранува оштетеното ткиво, а кожата станува помазна.

• Аденозин, анти-ејџинг состојка која помага во бришење на знаците на стареење и отстранување на ситните брчки. • Екстракт од лишај, со природно антибактериско дејство.

• Екстракт од корен на црвен слез, кој има заздравувачко и смирувачко дејство.

• Екстракт од алое вера, кој ја смирува кожата и го намалува воспалението и иритацијата.

• Азиски плантаго, познат по своето својство да ја чисти кожата.

Состав

Состав: Вода од лист од Aloe barbadensis, вода, вода од лист од Camellia sinensis, глицерин, пентилен гликол, натриум PCA, екстракт од лист од Aloe barbadensis, натриум хиjалуронат, бета-глукан, екстракт од Cucumus sativus (краставица), бутилен гликол, ксантaн гума, микрокристална целулоза, натриум глуконат, бетаин, 1,2-хександиол, пропандиол, дикалиум глициризат, целулозна гума.

Aloe Soothing Mask Pack е лист-маска за една употреба која ја смирува, ревитализира и хидрира кожата. Наменета е за сите типови на кожа, а посебно е погодна за тетирање на сува и затегната кожа на која ѝ е потребна хидратација, чувствителна и иритирана кожа, вжештена кожа, кожа со лош баланс на масти и вода, кожа која е чувствителна на штетни хемикалии, кожа на која ѝ е потребен лесен немасен производ.

Ткаенината на оваа маска е потопена во моќен серум каде клучни активни состојки се водата и екстрактот од алое вера, водата од зелен чај, натриумот PCA и натриум хијалуронатот. Екстрактот од алое вера и водата од зелен чај, благодарение на своите антиинфламаторни и хидратантни својства ја смируваат кожата, истовремено пружајќи ѝ ја неопходната влажност. Хидратацијата ја интензивираат натриумот PCA и натриум хиалуронатот, состојки кои ја врзуваат водата и го спречуваат сушето на кожата, со што на кожата и даваат полн, свеж и мазен изглед.

Лист-маските се разликуваат од маските во вид на паста по тоа што се состојат од ткаенина со форма која се прилагодува на лицето и серум богат со хранливи состојки во кој е потопена ткаенината. Тие се поставуваат на лицето и се оставаат 15-20 минути за серумот да делува на кожата на лицето, а по отстранувањето на ткаенината лицето не се мие, туку лесно се тапка за остатокот од серумот да се апсорбира целосно. Со своето дејство ги надминуваат резултатите од употребата на серуми, бидејки ткаенината го спречува брзото испарување на серумот што овозможува тој да се апсорбира подолго време во кожата со што се зголемува неговото дејство.

Во согласност со филозофијата и праксата на самиот бренд, овој производ Ви нуди здрава формула без штетни состојки. Aloe Soothing Mask Pack не содржи парабени, силикони, сулфати, минерални масла, испарлив алкохол, вештачки ароми и бои.

Производот е дерматолошки тестиран.

По чистењето, подгответе го лицето со тонер. Отворето го пакувањето и поставете ја маската на лицето поставувајќи ги на соодветно место отворите во ткаенината предвидени за очите, носот и устата. Измазнете ја ткаенината и оставете ја маската да делува на кожата. По 10-20 минути, извадете ја маската, а остатокот од серумот нежно истапкајте го за да се впие во кожата.

За видливи резултати можете да употребувате по три лист-маски неделно, иако не постои ограничување и може да употребувате по една лист маска секој ден. Дококу Вашата кожа нема потеба од интензивно дополнително потхранување, можете да ја освежите со една лист маска неделно или по потреба.

За најдобри резултати Benton препорачува оваа лист-маска да се употребува заедно со останатите производи од Aloe линијата. Производите се употребуваат по следниот редослед: чистење → Aloe BHA Skin Toner → Aloe Soothing Mask Pack → Aloe Propolis Soothing Gel → Aloe Hyaluron Cream.

• Филтратот од слуз од полжав е познат по своите anti-aging својства. Тој го стимулира формирањето на колаген и еластин, ја штити кожата од слободни радикали, ја смирува иритацијата, помага во обновување на оштетените ткива и на кожата ѝ ја враќа потребната влажност. Помага при третирање на сува кожа, брчки, стрии, акни, старечки дамки, лузни и т.н. Тој содржи хранливи материи како хиалуронска киселина, гликопротеини, протеогликани и пептиди кои се корисни за кожата.

• Пчелиниот отров го стимулира создавањето на колаген со што ја зајакнува структурата на кожата и помага во отстранување на лузните од акни. Отровот ги стимулира мускулите на лицето за природен ефект против стареење со зацврстување на епидермалниот слој на кожата и измазнување на ситните линии и брчките.

• Ниацинамидот исто така познат како витамин Б3 или никотинска киселина е многу ефикасна состојка за обновување на кожата и има повеќе придобивки против стареењето на кожата и хиперпигментацијата. Тој има способност за видливо подобрување на состојбата на кожа со зголемени пори, нерамномерен тен, ситни брчки, уморен изглед и ослабен површински слој.

• EGF (епидермален фактор на раст) или sh-Oligopeptide-1 е пептид кој ја стимулира делбата на епидермалните клетки и го забрзува ритамот на регенерација на кожата со што побрзо се отстранува оштетеното ткиво, а кожата станува помазна.

• Аденозин, анти-ејџинг состојка која помага во бришење на знаците на стареење и отстранување на ситните брчки. • Екстракт од лишај, со природно антибактериско дејство.

• Екстракт од корен на црвен слез, кој има заздравувачко и смирувачко дејство.

• Екстракт од алое вера, кој ја смирува кожата и го намалува воспалението и иритацијата.

• Азиски плантаго, познат по своето својство да ја чисти кожата.

Состав: Вода од лист од Aloe barbadensis, вода, вода од лист од Camellia sinensis, глицерин, пентилен гликол, натриум PCA, екстракт од лист од Aloe barbadensis, натриум хиjалуронат, бета-глукан, екстракт од Cucumus sativus (краставица), бутилен гликол, ксантaн гума, микрокристална целулоза, натриум глуконат, бетаин, 1,2-хександиол, пропандиол, дикалиум глициризат, целулозна гума.

Benton Aloe Soothing Mask Pack

179 ден 104 ден

Препорачана комбинација