Кошничка 0 x

Product

Benton Aloe Hyaluron Cream 50g

1.354 ден

Достапност: Има залиха
Сподели на:
Тип: Бренд:
За производот

Овој лесен крем, кој не остава леплива трага, интензивно ја смирува и хидрира кожата благодарение на високата концентрација на своите главни активни состојки, алое вера и хијалуронска киселина. Хијалуронската киселина e застапена со 7 големини на молекули во таканаречениот 7-Hyaluronic Acid Complex, со различна способност за продирање во кожата, за да ги снабди со потребното количество вода и најдлабоките слоеви.

Што е хијалуронска киселина? Хијалуронската киселина е фонтана на младоста во молекуларна форма. Хијалуронската киселина е супстанција природно присутна во кожата, позната по својот неверојатен капацитет за привлекување и задржување на влажноста. Може да задржи 1000 пати поголемо количество на вода од својата тежина со што на кожата ѝ дава здрав, полн и еластичен изглед. Хијалуронската киселина е молекула составена од шеќери што нашите тела природно ги произведуваат. По хемиски состав таа е гликозамоногликан, супстанција што е дел од матрицата која ја одржува младешката кожа. Во светот на нега на кожата трендовите се менуваат, а трендовските состојки доаѓаат и си одат, но истражувањата покажуваат дека хијалуронската киселина не е само тренд, напротив, се докажа дека таа е една од најдобрите состојки за нега на кожата што можеме да ги користиме.

Како што старееме нашата кожа ја губи хијалуронската киселина, а со тоа ја губи и влажноста што доведува до опуштање на кожата и појава на брчки, кои на почетокот се мали и плитки, но со текот на времето се продлабочуваат и стануваат постојани. Кога повторно ќе ја снабдиме кожата со хијалуронска киселина преку некој козметички препарат, не само што помагаме да се надополнат природните резерви на хијалуронска киселина, туку ја одржуваме кожата подобро навлажнета, со што се зголемува нејзината цврстина, еластичност, а ситните брчки исчезнуваат.

Зошто различни големини на молекули на хијалуронска киселина? Хијалуронската киселина има различна моќ на продирање во подлабоките слоеви на кожата зависно од големината на нејзините молекули. Малите молекули продираат во најдлабоките слоеви на кожата, ја подобруваат нејзината еластичност, ја прават цврста и затегната, имаат долготраен анти-ејџинг ефект и ги измазнуваат брчките. Средните молекули продираат преку бариерата на кожата и ги снабдуваат со влажност површинските слоеви на кожата и го спречуваат испарувањето на влажноста. Големите молекули формираат заштитен слој на површината на кожата, кој покрај навлажнувачката функција, го засилува процесот на заздравување на раните и е особено корисен за чувствителните типови на кожа.

Екстрактот од од алое вера е познат по своето смирувачко својство. Обезбедува заштитен слој на кожата кој помага да се задржи влагата. Исто така е богат со антиоксиданти и минерали кои помогаат за забрзување на заздравувањето.

Овој крем Ви нуди здрава формула со состојки од природно потекло и не содржи никакви штетни или контроверзни состојки. Не содржи испарлив алкохол, PEG, силикони, парабени, минерални масла, бензофенони, стероиди, фталати, хемиски конзерванси, вештачи бои и мириси. Тестиран е дерматолошки. Наменет е за сите типови на кожа.

Употреба

Со рацете нанесете соодветна количина од кремот на лицето и вратот и нежно тапкајте додека не се впие потполно. Овој крем хидрира доволно и со нанесување на мало количество. Затоа, нанесувајте неколку пати во помали количини за да ја пронајдете соодветната количина за Вас. Се користи како последен чекор во нега на кожата.

За најдобри резултати Benton препорачува овој крем да се употребува заедно со следните производи по редоследот: чистење со Honest Cleansing Foam → Aloe BHA Skin Toner → Aloe Propolis Soothing Gel → Aloe Hyaluron Cream.

Совет: Производите нанесувајте редоследно, од најтечните кон оние со поголема густина.

Активни состојки

• 7-Hyaluronic Acid Complex e комплекс на хијалуронска киселина со 7 големини на молекули, кој овозможува рамномерно распоредување на влажноста во сите дермални слоеви. Малите молекули продираат во најдлабоките слоеви на кожата, ја подобруваат нејзината еластичност, ја прават цврста и затегната, имаат долготраен анти-ејџинг ефект и ги измазнуваат брчките. Средните молекули продираат преку бариерата на кожата и ги снабдуваат со влажност површинските слоеви на кожата и го спречуваат испарувањето на влажноста. Големите молекули формираат заштитен слој на површината на кожата, кој покрај навлажнувачката функција, го засилува процесот на заздравување на раните и е особено корисен за чувствителните типови на кожа.

Хијалуронската киселина е супстанција природно присутна во кожата, позната по својот неверојатен капацитет за привлекување и задржување на влажноста. Може да задржи 1000 пати поголемо количество на вода од својата тежина со што на кожата ѝ дава здрав, полн и еластичен изглед. Хијалуронската киселина е молекула составена од шеќери што нашите тела природно ги произведуваат. По хемиски состав таа е гликозамоногликан, супстанција што е дел од матрицата која ја одржува младешката кожа. Хијалуронската киселина ја одржува кожата добро навлажнета, со што се зголемува нејзината цврстина, еластичност, а ситните брчки исчезнуваат.

• Eкстрактот од алое вера е познат по своето смирувачко својство. Обезбедуваат заштитен слој на кожата кој помага да се задржи влагата. Исто така е богат со антиоксиданти и минерали кои помогаат за забрзување на заздравувањето. Освен што го спречува таложењето на себумот и ги намалуваат порите, го стимулира производството на колаген и еластински влакна кои ја прават кожата еластична и мазна.

• Пантенолот на кожата ѝ дава дополнителна влажност и помага во нејзино задржување.

Состав

Состав: вода од лист од Aloe barbadensis, вода, бутилен гликол, цетеарил алкохол, цетил етилхексаноат, глицерин, полиглицерил-3, метилглукоза дистеарат, пентилен гликол, каприлен/капрински триглицерид, цетеарил оливат, сорбитан оливат, екстракт од лист од Aloe barbadensis, екстракт од корен од Althaea rosea, натриум хијалуронат, натриум хијалуронат крос-полимер, хидролизиран натриум хијалуронат, хидролизирана хијалуронска киселина, хијалуронска киселина, бетаин, прав од сок од лист од Aloe barbadensis, аргинин, карбомер, пантенол, 1,2-хександиол, екстракт од плод од Zanthoxylum piperitum, екстракт од Usnea barbata (лишај), екстракт од Pulsatilla koreana, ксантан гума.

Овој лесен крем, кој не остава леплива трага, интензивно ја смирува и хидрира кожата благодарение на високата концентрација на своите главни активни состојки, алое вера и хијалуронска киселина. Хијалуронската киселина e застапена со 7 големини на молекули во таканаречениот 7-Hyaluronic Acid Complex, со различна способност за продирање во кожата, за да ги снабди со потребното количество вода и најдлабоките слоеви.

Што е хијалуронска киселина? Хијалуронската киселина е фонтана на младоста во молекуларна форма. Хијалуронската киселина е супстанција природно присутна во кожата, позната по својот неверојатен капацитет за привлекување и задржување на влажноста. Може да задржи 1000 пати поголемо количество на вода од својата тежина со што на кожата ѝ дава здрав, полн и еластичен изглед. Хијалуронската киселина е молекула составена од шеќери што нашите тела природно ги произведуваат. По хемиски состав таа е гликозамоногликан, супстанција што е дел од матрицата која ја одржува младешката кожа. Во светот на нега на кожата трендовите се менуваат, а трендовските состојки доаѓаат и си одат, но истражувањата покажуваат дека хијалуронската киселина не е само тренд, напротив, се докажа дека таа е една од најдобрите состојки за нега на кожата што можеме да ги користиме.

Како што старееме нашата кожа ја губи хијалуронската киселина, а со тоа ја губи и влажноста што доведува до опуштање на кожата и појава на брчки, кои на почетокот се мали и плитки, но со текот на времето се продлабочуваат и стануваат постојани. Кога повторно ќе ја снабдиме кожата со хијалуронска киселина преку некој козметички препарат, не само што помагаме да се надополнат природните резерви на хијалуронска киселина, туку ја одржуваме кожата подобро навлажнета, со што се зголемува нејзината цврстина, еластичност, а ситните брчки исчезнуваат.

Зошто различни големини на молекули на хијалуронска киселина? Хијалуронската киселина има различна моќ на продирање во подлабоките слоеви на кожата зависно од големината на нејзините молекули. Малите молекули продираат во најдлабоките слоеви на кожата, ја подобруваат нејзината еластичност, ја прават цврста и затегната, имаат долготраен анти-ејџинг ефект и ги измазнуваат брчките. Средните молекули продираат преку бариерата на кожата и ги снабдуваат со влажност површинските слоеви на кожата и го спречуваат испарувањето на влажноста. Големите молекули формираат заштитен слој на површината на кожата, кој покрај навлажнувачката функција, го засилува процесот на заздравување на раните и е особено корисен за чувствителните типови на кожа.

Екстрактот од од алое вера е познат по своето смирувачко својство. Обезбедува заштитен слој на кожата кој помага да се задржи влагата. Исто така е богат со антиоксиданти и минерали кои помогаат за забрзување на заздравувањето.

Овој крем Ви нуди здрава формула со состојки од природно потекло и не содржи никакви штетни или контроверзни состојки. Не содржи испарлив алкохол, PEG, силикони, парабени, минерални масла, бензофенони, стероиди, фталати, хемиски конзерванси, вештачи бои и мириси. Тестиран е дерматолошки. Наменет е за сите типови на кожа.

Со рацете нанесете соодветна количина од кремот на лицето и вратот и нежно тапкајте додека не се впие потполно. Овој крем хидрира доволно и со нанесување на мало количество. Затоа, нанесувајте неколку пати во помали количини за да ја пронајдете соодветната количина за Вас. Се користи како последен чекор во нега на кожата.

За најдобри резултати Benton препорачува овој крем да се употребува заедно со следните производи по редоследот: чистење со Honest Cleansing Foam → Aloe BHA Skin Toner → Aloe Propolis Soothing Gel → Aloe Hyaluron Cream.

Совет: Производите нанесувајте редоследно, од најтечните кон оние со поголема густина.

• 7-Hyaluronic Acid Complex e комплекс на хијалуронска киселина со 7 големини на молекули, кој овозможува рамномерно распоредување на влажноста во сите дермални слоеви. Малите молекули продираат во најдлабоките слоеви на кожата, ја подобруваат нејзината еластичност, ја прават цврста и затегната, имаат долготраен анти-ејџинг ефект и ги измазнуваат брчките. Средните молекули продираат преку бариерата на кожата и ги снабдуваат со влажност површинските слоеви на кожата и го спречуваат испарувањето на влажноста. Големите молекули формираат заштитен слој на површината на кожата, кој покрај навлажнувачката функција, го засилува процесот на заздравување на раните и е особено корисен за чувствителните типови на кожа.

Хијалуронската киселина е супстанција природно присутна во кожата, позната по својот неверојатен капацитет за привлекување и задржување на влажноста. Може да задржи 1000 пати поголемо количество на вода од својата тежина со што на кожата ѝ дава здрав, полн и еластичен изглед. Хијалуронската киселина е молекула составена од шеќери што нашите тела природно ги произведуваат. По хемиски состав таа е гликозамоногликан, супстанција што е дел од матрицата која ја одржува младешката кожа. Хијалуронската киселина ја одржува кожата добро навлажнета, со што се зголемува нејзината цврстина, еластичност, а ситните брчки исчезнуваат.

• Eкстрактот од алое вера е познат по своето смирувачко својство. Обезбедуваат заштитен слој на кожата кој помага да се задржи влагата. Исто така е богат со антиоксиданти и минерали кои помогаат за забрзување на заздравувањето. Освен што го спречува таложењето на себумот и ги намалуваат порите, го стимулира производството на колаген и еластински влакна кои ја прават кожата еластична и мазна.

• Пантенолот на кожата ѝ дава дополнителна влажност и помага во нејзино задржување.

Состав: вода од лист од Aloe barbadensis, вода, бутилен гликол, цетеарил алкохол, цетил етилхексаноат, глицерин, полиглицерил-3, метилглукоза дистеарат, пентилен гликол, каприлен/капрински триглицерид, цетеарил оливат, сорбитан оливат, екстракт од лист од Aloe barbadensis, екстракт од корен од Althaea rosea, натриум хијалуронат, натриум хијалуронат крос-полимер, хидролизиран натриум хијалуронат, хидролизирана хијалуронска киселина, хијалуронска киселина, бетаин, прав од сок од лист од Aloe barbadensis, аргинин, карбомер, пантенол, 1,2-хександиол, екстракт од плод од Zanthoxylum piperitum, екстракт од Usnea barbata (лишај), екстракт од Pulsatilla koreana, ксантан гума.

Benton Aloe Hyaluron Cream 50g

1.354 ден

Препорачана комбинација

  • Распродадено-7%