Кошничка 0 x

Product

Benton Aloe Real Cool Soothing Gel 300ml

560 ден 443 ден

Нема на залиха

Достапност: Нема залиха
Сподели на:
Тип: Бренд:
За производот

Aloe Real Cool Soothing Gel содржи 93% екстракт од лист од Aloe barbadensis кој е богат со полисахариди и помага во активно хидрирање и смирување на кожата. Гелот природно ја разладува и смирува кожата благодарение на обилната хидратација и нега со помош на патентираниот „Soothing Cooler“ (Смирувачки разладувач) кој е всушност патентирана мешавина од 5 растителни екстракти (екстракт од лист од Aloe barbadensis, екстракт од Laminaria japonica, екстракт од корен од Dioscorea japonica, екстракт од корен од Ulmus davidiana, екстракт од цвет од Viola mandshurica).

Гелот не содржи испарлив алкохол кој е вообичаена состојка на повеќето гелови за смирување и ладење. Ваквиот ефект се постигнува со патентираниот „Soothing Cooler“ од 5 растителни екстракти. Тој е со водена база и затоа лесно се апсорбира во кожата. Посебно е погоден за ревитализација и смирување сувата, дехидрирана, иритирана или изгорена кожа. Не е леплив и може во поголема количина да се нанесува на лицето, на телото, на коренот на косата или на самата коса. Дерматолошки е тестиран.

Во согласност со филозофијата и праксата на самиот бренд, овој производ Ви нуди здрава формула без штетни состојки. Гелот не содржи парабени, силикони, сулфати, минерални масла, испарлив алкохол, вештачки ароми и бои.

Употреба

Употребувајте го овој гел како еден од чекорите од вашата секојдневна рутина за нега на лицето. Нанесете соодветна количина од гелот на лицето и тапкајте нежно додека не се апсорбира целосно.

Доколку на делови од кожата им е потребно дополнително смирување нанесете го гелот во неколку тенки слоја на иритираните површини и тапкајте нежно за да се апсорбира, или нанесете во еден подебел слој и оставете го да делува. За интензивно смирување, гелот може да се нанесе на памучен тупфер и да се постави на лицето како маска. Може да се користи како гел за тело ако Вашиот лосион за тело го чувствувате тежок на кожата. Исто така може да се користи за сува и изгорена коса и скалп.

За најдобри резултати Benton препорачува овој гел да се употребува заедно со следните производи по редоследот: чистење со Honest Cleansing Foam → Aloe BHA Skin Toner → Aloe Real Cool Soothing Gel → Aloe Hyaluron Cream.

Совет: Производите нанесувајте редоследно, од најтечните кон оние со поголема густина.

Активни состојки

• Екстрактот од алое вера, познат по своите смирувачки својства, обезбедува заштитен слој на кожата кој помага да се задржи влагата. Исто така е богат со антиоксиданти и минерали кои помогаат за забрзување на заздравувањето. Освен што го спречува таложењето на себумот и ги намалува порите, тоа е состојка која го стимулира производството на колаген и еластински влакна кои ја прават кожата еластична и мазна.

• Laminaria japonica е морска алга чиј екстракт на кожата ѝ пружа длабинска нега и хидратација со што ја отстранува иритацијата и чешањето.

• Екстрактот од корен од Dioscorea japonica е мултифункционална состојка која има антиоксидантно, анти-ејџинг и антиалергиско дејство.

• Екстрактот од корен од Ulmus davidiana има интензивно хидратантно дејство, слично на дејството на хијалуронската киселина, а познат е и по своето антиинфламаторно дејство. Поради своите својства ова растение се користело во традиционалната ориентална медицина

• Екстрактот од цвет од Viola mandshurica има антиоксидантно дејство и го спречува штетното влијание на слободните радикали, со што го забавува процесот на стареење на кожата.

Состав

Состав: Екстракт од лист од Aloe barbadensis, 1,2-хександиол, пропандиол, екстракт од Laminaria Japonica, екстракт од корен од Dioscorea Japonica, екстракт од корен од Ulmus Davidiana, екстракт од цвет од Viola mandshurica, глицерин, пентилен гликол, екстракт од плод од Cocos nucifera (кокос), екстрат од лист од Pinus sylvestris, карбомер, аргинин, натриум фитат.

Aloe Real Cool Soothing Gel содржи 93% екстракт од лист од Aloe barbadensis кој е богат со полисахариди и помага во активно хидрирање и смирување на кожата. Гелот природно ја разладува и смирува кожата благодарение на обилната хидратација и нега со помош на патентираниот „Soothing Cooler“ (Смирувачки разладувач) кој е всушност патентирана мешавина од 5 растителни екстракти (екстракт од лист од Aloe barbadensis, екстракт од Laminaria japonica, екстракт од корен од Dioscorea japonica, екстракт од корен од Ulmus davidiana, екстракт од цвет од Viola mandshurica).

Гелот не содржи испарлив алкохол кој е вообичаена состојка на повеќето гелови за смирување и ладење. Ваквиот ефект се постигнува со патентираниот „Soothing Cooler“ од 5 растителни екстракти. Тој е со водена база и затоа лесно се апсорбира во кожата. Посебно е погоден за ревитализација и смирување сувата, дехидрирана, иритирана или изгорена кожа. Не е леплив и може во поголема количина да се нанесува на лицето, на телото, на коренот на косата или на самата коса. Дерматолошки е тестиран.

Во согласност со филозофијата и праксата на самиот бренд, овој производ Ви нуди здрава формула без штетни состојки. Гелот не содржи парабени, силикони, сулфати, минерални масла, испарлив алкохол, вештачки ароми и бои.

Употребувајте го овој гел како еден од чекорите од вашата секојдневна рутина за нега на лицето. Нанесете соодветна количина од гелот на лицето и тапкајте нежно додека не се апсорбира целосно.

Доколку на делови од кожата им е потребно дополнително смирување нанесете го гелот во неколку тенки слоја на иритираните површини и тапкајте нежно за да се апсорбира, или нанесете во еден подебел слој и оставете го да делува. За интензивно смирување, гелот може да се нанесе на памучен тупфер и да се постави на лицето како маска. Може да се користи како гел за тело ако Вашиот лосион за тело го чувствувате тежок на кожата. Исто така може да се користи за сува и изгорена коса и скалп.

За најдобри резултати Benton препорачува овој гел да се употребува заедно со следните производи по редоследот: чистење со Honest Cleansing Foam → Aloe BHA Skin Toner → Aloe Real Cool Soothing Gel → Aloe Hyaluron Cream.

Совет: Производите нанесувајте редоследно, од најтечните кон оние со поголема густина.

• Екстрактот од алое вера, познат по своите смирувачки својства, обезбедува заштитен слој на кожата кој помага да се задржи влагата. Исто така е богат со антиоксиданти и минерали кои помогаат за забрзување на заздравувањето. Освен што го спречува таложењето на себумот и ги намалува порите, тоа е состојка која го стимулира производството на колаген и еластински влакна кои ја прават кожата еластична и мазна.

• Laminaria japonica е морска алга чиј екстракт на кожата ѝ пружа длабинска нега и хидратација со што ја отстранува иритацијата и чешањето.

• Екстрактот од корен од Dioscorea japonica е мултифункционална состојка која има антиоксидантно, анти-ејџинг и антиалергиско дејство.

• Екстрактот од корен од Ulmus davidiana има интензивно хидратантно дејство, слично на дејството на хијалуронската киселина, а познат е и по своето антиинфламаторно дејство. Поради своите својства ова растение се користело во традиционалната ориентална медицина

• Екстрактот од цвет од Viola mandshurica има антиоксидантно дејство и го спречува штетното влијание на слободните радикали, со што го забавува процесот на стареење на кожата.

Состав: Екстракт од лист од Aloe barbadensis, 1,2-хександиол, пропандиол, екстракт од Laminaria Japonica, екстракт од корен од Dioscorea Japonica, екстракт од корен од Ulmus Davidiana, екстракт од цвет од Viola mandshurica, глицерин, пентилен гликол, екстракт од плод од Cocos nucifera (кокос), екстрат од лист од Pinus sylvestris, карбомер, аргинин, натриум фитат.

Benton Aloe Real Cool Soothing Gel 300ml

560 ден 443 ден

Нема на залиха

Препорачана комбинација

  • Распродадено-20%
  • Распродадено
  • Распродадено