Кошничка 0 x

Product

Benton Aloe Soothing Mask Pack (10 маски)

1.790 ден 1.040 ден

Достапност: Има залиха
Сподели на:
Тип: Бренд:
За производот

Aloe Soothing Mask Pack е сет од десет лист-маски за една употреба који ја смируваат, ревитализираат и хидрираат кожата. Наменети се за сите типови на кожа, а посебно се погодни за тетирање на сува и затегната кожа на која ѝ е потребна хидратација, чувствителна и иритирана кожа, вжештена кожа, кожа со лош баланс на масти и вода, кожа која е чувствителна на штетни хемикалии, кожа на која ѝ е потребен лесен немасен производ.

Ткаенината на овие маски е потопена во моќен серум каде клучни активни состојки се водата и екстрактот од алое вера, водата од зелен чај, натриумот PCA и натриум хијалуронатот. Екстрактот од алое вера и водата од зелен чај, благодарение на своите антиинфламаторни и хидратантни својства ја смируваат кожата, истовремено пружајќи ѝ ја неопходната влажност. Хидратацијата ја интензивираат натриумот PCA и натриум хиалуронатот, состојки кои ја врзуваат водата и го спречуваат сушето на кожата, со што на кожата и даваат полн, свеж и мазен изглед.

Лист-маските се разликуваат од маските во вид на паста по тоа што се состојат од ткаенина со форма која се прилагодува на лицето и серум богат со хранливи состојки во кој е потопена ткаенината. Тие се поставуваат на лицето и се оставаат 15-20 минути за серумот да делува на кожата на лицето, а по отстранувањето на ткаенината лицето не се мие, туку лесно се тапка за остатокот од серумот да се апсорбира целосно. Со своето дејство ги надминуваат резултатите од употребата на серуми, бидејки ткаенината го спречува брзото испарување на серумот што овозможува тој да се апсорбира подолго време во кожата со што се зголемува неговото дејство.

Во согласност со филозофијата и праксата на самиот бренд, овој производ Ви нуди здрава формула без штетни состојки. Aloe Soothing Mask Pack не содржи парабени, силикони, сулфати, минерални масла, испарлив алкохол, вештачки ароми и бои.

Производот е дерматолошки тестиран.

Употреба

По чистењето, подгответе го лицето со тонер. Отворето го пакувањето и поставете ја маската на лицето поставувајќи ги на соодветно место отворите во ткаенината предвидени за очите, носот и устата. Измазнете ја ткаенината и оставете ја маската да делува на кожата. По 10-20 минути, извадете ја маската, а остатокот од серумот нежно истапкајте го за да се впие во кожата.

За видливи резултати можете да употребувате по три лист-маски неделно, иако не постои ограничување и може да употребувате по една лист маска секој ден. Дококу Вашата кожа нема потеба од интензивно дополнително потхранување, можете да ја освежите со една лист маска неделно или по потреба.

За најдобри резултати Benton препорачува оваа лист-маска да се употребува заедно со останатите производи од Aloe линијата. Производите се употребуваат по следниот редослед: чистење → Aloe BHA Skin Toner → Aloe Soothing Mask Pack → Aloe Propolis Soothing Gel → Aloe Hyaluron Cream.

Активни состојки

• Овој производ содржи екстракт и вода од алое вера. Тие се познати по своите смирувачки својства. Обезбедуваат заштитен слој на кожата кој помага да се задржи влагата. Исто така се богати со антиоксиданти и минерали кои помогаат за забрзување на заздравувањето. Освен што го спречуваат таложењето на себумот и ги намалуваат порите, го стимулираат производството на колаген и еластински влакна кои ја прават кожата еластична и мазна.

• Екстракт од алое вера, кој ја смирува кожата и го намалува воспалението и иритацијата.

• Зелен чај.

Состав

Состав: Вода од лист од Aloe barbadensis, вода, вода од лист од Camellia sinensis, глицерин, пентилен гликол, натриум PCA, екстракт од лист од Aloe barbadensis, натриум хиjалуронат, бета-глукан, екстракт од Cucumus sativus (краставица), бутилен гликол, ксантaн гума, микрокристална целулоза, натриум глуконат, бетаин, 1,2-хександиол, пропандиол, дикалиум глициризат, целулозна гума.

Aloe Soothing Mask Pack е сет од десет лист-маски за една употреба који ја смируваат, ревитализираат и хидрираат кожата. Наменети се за сите типови на кожа, а посебно се погодни за тетирање на сува и затегната кожа на која ѝ е потребна хидратација, чувствителна и иритирана кожа, вжештена кожа, кожа со лош баланс на масти и вода, кожа која е чувствителна на штетни хемикалии, кожа на која ѝ е потребен лесен немасен производ.

Ткаенината на овие маски е потопена во моќен серум каде клучни активни состојки се водата и екстрактот од алое вера, водата од зелен чај, натриумот PCA и натриум хијалуронатот. Екстрактот од алое вера и водата од зелен чај, благодарение на своите антиинфламаторни и хидратантни својства ја смируваат кожата, истовремено пружајќи ѝ ја неопходната влажност. Хидратацијата ја интензивираат натриумот PCA и натриум хиалуронатот, состојки кои ја врзуваат водата и го спречуваат сушето на кожата, со што на кожата и даваат полн, свеж и мазен изглед.

Лист-маските се разликуваат од маските во вид на паста по тоа што се состојат од ткаенина со форма која се прилагодува на лицето и серум богат со хранливи состојки во кој е потопена ткаенината. Тие се поставуваат на лицето и се оставаат 15-20 минути за серумот да делува на кожата на лицето, а по отстранувањето на ткаенината лицето не се мие, туку лесно се тапка за остатокот од серумот да се апсорбира целосно. Со своето дејство ги надминуваат резултатите од употребата на серуми, бидејки ткаенината го спречува брзото испарување на серумот што овозможува тој да се апсорбира подолго време во кожата со што се зголемува неговото дејство.

Во согласност со филозофијата и праксата на самиот бренд, овој производ Ви нуди здрава формула без штетни состојки. Aloe Soothing Mask Pack не содржи парабени, силикони, сулфати, минерални масла, испарлив алкохол, вештачки ароми и бои.

Производот е дерматолошки тестиран.

По чистењето, подгответе го лицето со тонер. Отворето го пакувањето и поставете ја маската на лицето поставувајќи ги на соодветно место отворите во ткаенината предвидени за очите, носот и устата. Измазнете ја ткаенината и оставете ја маската да делува на кожата. По 10-20 минути, извадете ја маската, а остатокот од серумот нежно истапкајте го за да се впие во кожата.

За видливи резултати можете да употребувате по три лист-маски неделно, иако не постои ограничување и може да употребувате по една лист маска секој ден. Дококу Вашата кожа нема потеба од интензивно дополнително потхранување, можете да ја освежите со една лист маска неделно или по потреба.

За најдобри резултати Benton препорачува оваа лист-маска да се употребува заедно со останатите производи од Aloe линијата. Производите се употребуваат по следниот редослед: чистење → Aloe BHA Skin Toner → Aloe Soothing Mask Pack → Aloe Propolis Soothing Gel → Aloe Hyaluron Cream.

• Овој производ содржи екстракт и вода од алое вера. Тие се познати по своите смирувачки својства. Обезбедуваат заштитен слој на кожата кој помага да се задржи влагата. Исто така се богати со антиоксиданти и минерали кои помогаат за забрзување на заздравувањето. Освен што го спречуваат таложењето на себумот и ги намалуваат порите, го стимулираат производството на колаген и еластински влакна кои ја прават кожата еластична и мазна.

• Екстракт од алое вера, кој ја смирува кожата и го намалува воспалението и иритацијата.

• Зелен чај.

Состав: Вода од лист од Aloe barbadensis, вода, вода од лист од Camellia sinensis, глицерин, пентилен гликол, натриум PCA, екстракт од лист од Aloe barbadensis, натриум хиjалуронат, бета-глукан, екстракт од Cucumus sativus (краставица), бутилен гликол, ксантaн гума, микрокристална целулоза, натриум глуконат, бетаин, 1,2-хександиол, пропандиол, дикалиум глициризат, целулозна гума.

Benton Aloe Soothing Mask Pack (10 маски)

1.790 ден 1.040 ден

Препорачана комбинација

  • Распродадено
  • Распродадено